جرم دندان چیست؟

وقتی به جرم دندانی اشاره می کنیم، دقیقاً در مورد چه چیزی صحبت می کنیم؟ جرم، پلاک باکتریایی است که در ناحیه خاصی از دندان شما جمع شده و مواد معدنی را از غذا و بزاق شما جذب می کند و در نهایت به یک رسوب سخت تبدیل می شود که تقریباً به دندان چسبیده است.

مراقبت و جرم گیری دندان

چگونگی تشکیل جرم دندان

انباشته شدن پلاک باکتریایی باعث ایجاد جرم دندانی است.

لاک باکتریایی در تمام سطوح دندانی که در معرض بزاق قرار دارد تشکیل می شود، اما به راحتی با مسواک زدن و نخ دندان پاک می شود. در داخل پلاک، کلونی‌های باکتری‌ها یک بیوفیلم چسبنده تشکیل می‌دهند که مواد مغذی و مواد معدنی را از غذایی که می‌خورید و همچنین از بزاق شما جذب می‌کند. هنگامی که پلاک به طور موثر با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه از بین نرود، شروع به سفت شدن و محکم شدن روی دندان می کند. سطح سخت شده به سرعت با بیوفیلم و پلاک بیشتری پوشیده می شود و شروع به بزرگ شدن می کند.
هر چه مدت زمان طولانی تری این سنگ باقی بماند، گونه های بیشتری از باکتری ها روی آن زندگی می کنند و برخی می توانند آنقدر بافت لثه را تحریک کنند که شروع به ملتهب شدن کنند. هر چه این روند بیشتر ادامه یابد، التهاب پیشرفته تر می شود. بافت لثه می تواند شروع به متورم شدن کند، حساس و قرمز شود و اغلب به راحتی خونریزی می کند. این فرآیند به عنوان ژنژیویت شناخته می شود و معمولاً با یک تمیز کردن کامل دندانپزشکی حرفه ای قابل برگشت است.

جرم دندان

چرا جرم دندان بد است؟

دقیقا چه چیزی باعث می شود جرم دندان تا این حد خطرناک باشد؟
وجود جرم دندانی نشانه ای از تجمع پلاک باکتریایی در یک موقعیت برای چند روز یا چند هفته است. در نتیجه هنگامی که التهاب لثه ایجاد می شود، بدن به ما اطلاع می دهد که چیزی درست نیست. اگر این التهاب درمان نشود، بافت لثه ضعیف شده و از خود دندان دور می شود و باعث ایجاد پاکت می شود. سپس پاکت تازه تشکیل شده با پلاک پر می شود که به صورت جرم در می آید و این روند تا زمانی ادامه می یابد که به عمق زیر بافت لثه کشیده شود. هنگامی که لثه ها برای مدت طولانی ملتهب می شوند شروع به تشکیل پاکت می کنند، به نوعی بیماری لثه به نام “پریودنتیت” تبدیل می شوند.

جرم دندانی روی ریشه دندان 
پریودنتیت نتیجه التهاب مزمن لثه اطراف دندان است.

درک این نکته مهم است که پریودنتیت عفونت لثه نیست. در عوض، این واکنش طبیعی بدن به تجمع طولانی مدت باکتری روی سطح دندان است. پریودنتیت نتیجه التهاب مزمن لثه اطراف دندان است. هر چه التهاب بیشتر ادامه یابد، تخریب بیشتری ایجاد می کند، از جمله زوال استخوان واقعی اطراف دندان. شاید تعجب آور باشد که بدانیم این روند می تواند چندین ماه و حتی سال ها ادامه یابد، بدون اینکه کشف شود. این به این دلیل است که اغلب در حین این اتفاق درد کمی وجود دارد یا اصلاً وجود ندارد و تنها نشانه ای که نشان می دهد مشکلی وجود دارد ممکن است کمی خونریزی هنگام تمیز کردن دندان ها باشد.

چگونه از جرم دندان جلوگیری می کنید؟

بهترین راه حل برای جرم دندان در وهله اول جلوگیری از تشکیل آن است. این به این معنی است که دندان های خود را عاری از هر گونه پلاک نگه دارید. به طور خاص، بیماران باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنند و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنند. دهانشویه های ضد میکروبی همچنین می توانند به به حداقل رساندن یا کند کردن تجمع پلاک و جرم کمک کنند. ابزارهای زیادی وجود دارد که ادعا می‌کنند پلاک را از بین می‌برند، اما ساده‌ترین و مؤثرترین روش‌ها مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مؤثر است. البته، مراجعه منظم به دندانپزشک خود نیز مهم است.

بهترین راه برای از بین بردن جرم دندان چیست؟

برای بیمارانی که دارای جرم دندانی هستند، تمیز کردن حرفه ای برای حذف کامل تمام جرم ها الزامی است. اگر جرم در زیر خط لثه ایجاد شده باشد، ممکن است این ناحیه نیاز به بی حس شدن داشته باشد، و ممکن است به تکنیک های پیشرفته برای حذف موثر جرم و پلاک باکتریایی نیاز باشد. اگرهمراه با پاکت عمیق ازتحلیل استخوان وجود داشته باشد، ممکن است به روش‌های اضافی، از جمله روش‌های جراحی، برای برداشتن مؤثر تمام جرم‌ها نیاز باشد.

اقدامات احتیاطی که می توانید در برابر جرم دندانی انجام دهید

جرم دندان معمولاً در نتیجه مراقبت های ناقص در منزل و احتمالاً فاصله بیش از حد طولانی بین ویزیت‌های دندان‌پزشکی یا حتی اجتناب کامل از آنها ایجاد می‌شود. همانطور که می بینید، اجتناب از معاینه و تمیز کردن دندان می تواند منجر به انبوهی از عوارض شود. خبر خوب این است که می توان از همه اینها جلوگیری کرد!